arcepol

civill enginering & architechtur atelier


کاربردهای پرینتر سه بعدی


از پرينتر سه بعدي و يا به اصطلاح ديگر از روش نمونه سازي سريع در صنايع مختلفي استفاده مي شود. از ميان مهمترين پارامترهايي که باعث شده است استفاده از پرينترهاي سه بعدي در صنايع مختلف يا سرعت باورنکردني افزايش يابد مي توان به هزينه بسيار پائين و کاهش زمان نمونه سازي و افزايش دقت نمونه توليد شده مي باشد.

آماده سازی فایل

طراحی های سه بعدی در نرم افزارهای مختلفی انجام میگیرد که از بین آنها میتوان به نرم افزارهای Sketchup , Maya , Solidwork , Rhino , 3d Max و دهها نرم افزار دیگر اشاره نمود . با توجه به گستردگی این نرم افزارها استانداردهایی برای پرینترهای سه بعدی تعریف شده تا بتوان از تمام طراحیهای انجام شده در این نرم افزارها پرینت سه بعدی گرفت . فایلهای ایجاد شده در نرم افزارهای ذکر شده باید با فرمتهای STL , OBJ , AMF به نرم افزار های اسلایسر مانند CURA , SLIC3R و غیره که میتوانید چند نمونه از این نرم افزارها را از قسمت محصولات دانلود نمایید انتقال داده شود و بعد از اعمال تنظیمات ، اقدام به پرینت مدل مورد نظر نمایید همچنین میتوانید از نرم افزار اختصاصی اسلایسر برنا که به زبان فارسی تهیه شده و دارای راهنمای فارسی برای تمام تنظیمات است و همراه با پرینتر سه بعدی ارائه میشود ، استفاده نمایید .

نکات مهم جهت طراحی مناسب مدل جهت پرینت سه بعدی

نحوه طراحي مدل سه بعدي تاثير بسزايي در کيفيت پرينت سه بعدي دارد و با رعايت نمودن برخي نکات مهم مي توان کيفيت پرينت را افزايش داده و هزينه پرينت سه بعدي را کاهش داد.

• در هنگام طراحي مدل توجه داشته باشيد که ديواره هاي مدل حتماً داراي ضخامت باشند (حداقل 0.4 ميلي متر).
• مدلهايي که ديواره آنها داراي ضخامت نمي باشند قابل پرينت سه بعدي نمي باشند.


• متداول ترين فرمت پرينت سه بعدي، فرمت STL و OBJ مي باشد و تقريباً تمامي نرم افزارهاي سه بعدي سازي از اين فرمت پشتيباني مي کنند. در هنگام ذخيره فايل با فرمت STL و يا OBJ به رزولوشن مدل توجه داشته باشيد. در صورت پائين بودن رزولوشن، کيفيت پرينت سه بعدي به شدت کاهش خواهد يافت و سطوح مدل پرينت شده صاف نخواهد شد. در صورتي که رزولوشن خيلي بالا باشد اندازه فايل افزايش خواهد يافت و ممکن است نرم افزار قادر به فراخواني مدل نخواهد بود. در هنگام ذخيره فايل به فرمت STL مقدار تلرانس را برابر 0.01 ميليمتر انتخاب نمائيد.

• مدلهايي که داراي زواياي بيش از 60 درجه مي باشند نيازمند ساپورت گذاري مي باشند و اين ساپورتها مدت زمان پرينت را افزايش مي دهد و همچنين ممکن است کيفيت نقاطي که ساپورت گذاري شده است زياد جالب نباشد. لذا توصيه مي شود مدل را طوري طراحي نمائيد که کمترين نياز به ساپورت گذاري باشد تا نتيجه پرينت سه بعدي مطلوب تر باشد.

• اندازه صفحه ساخت پرينتر سه بعدي نقش مهمي در پرينت دارد و اطلاع از اندازه صفحه ساخت مي تواند در طراحي مدل تاثير گذار باشد. در صورتي که مدل طراحي شده بزرگتر از صفحه ساخت پرينتر باشد بايد آن را به چندين تکه کوچکتر تبديل نمود و بعد از پرينت قطعات پرينت شده را با استفاده از حلال هاي مخصوص به همديگر چسباند.

نکات مهم در مورد کیفیت سطوح پرینت

در پرينترهاي سه بعدي مدل طراحي شده به صورت لايه به لايه پرينت مي گردد و در نهايت مدل ايجاد مي گردد. لذا هميشه خطوط پرينت روي سطوح کار ديده مي شود. بطور معمول خدمات پرينت سه بعدي با ضخامت 300 ميکرون انجام مي شود.


لازم به ذکر است که محصولات پرينت سه بعدي تفاوت زيادي با ساير قطعات توليدي توسط قالب دارند که در اينجا به چند مورد اشاره مي کنيم:


1.محصول پرينت سه بعدي مانند کار قالب داراي بافت همگن نمي باشد، چرا که روش کار پرينت سه بعدي توليد به شکل لايه لايه مي باشد و در پايان کار اين لايه ها قابل رويت هستن.
2. محصولات پرينت سه بعدي در جهت خلاف لايه هاي پرينت، انعطاف پذيري مناسبي دارند اما در جهت لايه ها به دليل توليد لايه به لايه احتمال شکستنشان بر اثر خمش بسيار بالاست.
3. سطوح زيرين محصولات پرينت سه بعدي در صورتي که از سطح صفحه ساخت فاصله داشته باشند به دليل اجرا بر روي ساپورت همواره افت کيفيت خواهند داشت.

نرخ خدمات پرینت سه یعدی

پرینت نمونه توسط پرینتر سه بعدی دارای پارامترهای مختلفی است که کیفیت نمونه نهایی پرینت شده به این پارامترها بستگی کامل دارد . ساختار مدل سه بعدی از لحاظ مش بندی ، نرم افزار اسلایسر به کار برده شده و کیفیت فیلامنت از عناصر اصلی تضمین کننده کیفیت بالای نمونه نهایی است

شماره های تماس

0263-3517582
0912-6603750

Thank you for contacting us. We will get back to you as soon as possible
Oops. An error occurred.
Click here to try again.